תפקידו של תרגום משפטי בחוקים בינלאומיים

תרגום משפטי

עולם המשפט תופס נפח משמעותי בחיינו ומכתיב לנו פעמים רבות את צעדינו. אבל מה קורה כשמדובר בחוקים בינלאומיים? במקרים כאלה ביצוע תרגום משפטי מדויק הוא חשוב ביותר, בגלל שלל סיבות ויחד עם זאת, מדובר במשימה מאתגרת.

 

האתגרים בביצוע תרגום משפטי

תרגום משפטי הוא משימה שדורשת תשומת לב רבה לפרטים. ראשית, צריכה להיות היכרות מעמיקה עם שפת המקור של הטקסט ושפת היעד של התרגום, תוך מודעות לתרבות שהשפה טומנת בחובה. בנוסף, כאשר מבצעים תרגום בתחום מקצועי, כמו תרגום רפואי או תרגום משפטי – עבודת התרגום הופכת מורכבת יותר, שכן המתרגם צריך להיות בקיא גם בתחום עצמו.

בעולם המשפטי ישנם מונחים וביטויים מסוימים, שסביר להניח שאנשים שלא מגיעים מהתחום לא יבינו. בנוסף, באופן טבעי מערכות המשפט משתנות ממדינה למדינה, כאן נכנסת החשיבות של מתרגמים מקצועיים שיש להם השכלה בתחום המשפטי לצד הכרות עם מערכות המשפט השונות. כך הם יוכלו לבצע תרגום משפטי בצורה מדויקת ואיכותית.

 

אז למה חשוב לתרגם חוקים בינלאומיים בצורה מדויקת?

חוק הוא כלל או סדרה של כללים שנקבעו על ידי הרשות המחוקקת במדינה, אשר מיועד להסדיר את התנהגות האזרחים והממשל, הוא חל על כולם ללא יוצא דופן. חוקים נועדו לשמור על סדר חברתי, להבטיח צדק ושוויון ולהגן על זכויות הציבור.

כאשר ישנו חוק בינלאומי, שחל על אוכלוסיות רבות, ולא רק על נתח אוכלוסייה מסוים או על תושבי מדינה אחת ספציפית – החשיבות בתרגום מסמך משפטי ניכרת במיוחד. ישנה חובה להנגיש את החוק שהוחלט עליו עבור כל מושאי החוק הרלוונטיים, ולכן אם מדובר באנשים שדוברים שפות שונות, יש לתרגם את החוק כך שכולם יוכלו להיחשף אליו ולהבין אותו.

תרגום משפטי מדויק של חוקים בינלאומיים מפחית את הסיכון של סכסוכים ומחלוקות שעלולים לצוץ סביב פרשנות החוק, שהרי בתהליכי יישוב סכסוכים והסדרת מחלוקות, ההסתמכות על התרגום של החוק בשפתו המקורית היא מוחלטת.

בנוסף, ישנה חשיבות דיפלומטית אדירה לתרגום נכון של חוקים בינלאומיים. חשוב מאוד שכל צד יידע ויבין לעומק את תוכן ההסכם, ויסכים לכך תוך מודעות מלאה להשלכות ולמשמעויות של החוק.

תרגום חוקים בינלאומיים תורם גם למחקר האקדמי סביב אותם חוקים. כאשר היסטוריונים או חוקרי משפט השוואתי ירצו לחקור את תוכן החוק ואת השלכותיו על סוגיות מסוימות, עבודתם תהיה קלה ויעילה הרבה יותר אם יהיה תרגום איכותי ומהימן של החוק הבינלאומי המדובר.

 

קצת עלינו – חבר תרגומים

חבר תרגומים הינה חברה הפועלת מזה 65 שנים בתחומי תרגום הטקסטים, תמלול הקלטות ולוקליזציה של טקסטים. אחת מההתמחויות הרבות של החברה, היא בביצוע תרגומים משפטיים מדויקים ומקצועיים, מתוך הבנה שתרגום משפטי אינו זהה לכל תרגום אחר, והוא דורש היכרות מעמיקה עם התחום ואף הכשרה מקצועית בנושא.

עם צוות של מתרגמים המונה כ-2500 עובדים מקצועיים ובעלי ניסיון רב, תוכלו להיות בטוחים שכל עבודת תרגום, בין אם מדובר בתרגום מסמך רשמי או לא רשמי, תרגום משפטי או תרגום מקצועי אחר – יתבצעו בצורה הטובה, המדויקת והאיכותית ביותר.

קרדיט לתמונה: freepik

עד כמה הפוסט הזה היה שימושי?

לחץ על כוכב כדי לדרג אותו!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות עד כה! היה הראשון לדרג את הפוסט הזה.