כלים וטכניקות לתמלול הקלטות לצורכי מחקר

1
תמלול הקלטה

ישנם מגוון תחומים שבהם עולה הצורך בתמלול הקלטות, אחד מהתחומים הללו הוא מחקר. פעמים רבות, מחקרים מסתמכים לא רק על הטקסט הכתוב, על ספרים ומסמכים, אלא גם על קבצי שמע, הקלטות עם אנשים יודעי דבר, הרצאות, נאומים וכל הכלול בכך. תמלול מדויק של ההקלטות הללו הוא הכרחי וחשוב ביותר כאשר מדובר בצרכי מחקר.

 

מדוע יש צורך בביצוע תמלול הקלטות לצורך מחקר?

כאשר אדם, קבוצה או ארגון מסוימים מחליטים לבצע מחקר בנושא כלשהו, יש לכך כמה שלבים עיקריים:

בשלב הראשון, הגוף החוקר יידרש לאפיין את שאלת החקר שלו. מה בדיוק הוא מעוניין לחקור, איזו תופעה מעניינת אותו, איזה יחס גומלין הוא מעוניין לבדוק ולהסיק מסקנות לגביו.

בשלב השני, לאחר שהגוף החוקר החליט על כותרת למחקר, עליו להחליט כיצד הוא מעוניין לבדוק את שאלת החקר שלו. האם הוא יבחן זאת דרך מאמרים בתחום, או גם דרך סרטים דוקומנטריים שנעשו באותו נושא, הרצאות, נאומים, ראיונות וכיוצא בזאת.

בשלב השלישי, הגוף החוקר יתחיל לאסוף את החומרים השונים, שנושאים בתוכם את כל המידע שניתן להשיג בנושא. לאחר שלב איסוף המידע והחומרים, יגיע השלב הרביעי, בו יש לסדר את החומרים השונים בצורה שיטתית ואחידה, כך שיהיה ניתן להתחיל לבחון את המידע, להשוות בין מקורות שונים, ולהגיע למסקנות.

כאן נכנס הצורך בביצוע תמלול הקלטות. כאשר מבצעים מחקר, בדרך כלל הגוף החוקר יתבונן בחומרים השונים מספר פעמים, ולא רק פעם אחת. כך, אם החוקר מעוניין להתבסס על מקור מידע מסוים שאינו כתוב בטקסט, אלא מוקלט (כמו נאום, ראיון, הרצאה, שיחה וכן הלאה), הדרך הטובה והיעילה ביותר תהיה לתמלל את ההקלטה המדוברת, ולעבוד אך ורק עם הטקסט הכתוב.

בצורה כזו, קל יותר לרפרף על הטקסט, ולהגיע לנקודה המעניינת והקריטית, שממנה שואבים את המידע הרצוי למחקר. קשה הרבה יותר לשמוע הקלטה, ולהריץ אותה אחורה וקדימה עד שמגיעים לנקודה הרצויה. כמו כן, יתרון נוסף לתמלול ההקלטה כאשר מבצעים מחקר, הוא שניתן לכלול במחקר ציטוטים מדויקים מתוך הטקסט המתומלל, וניתן לבצע חיפוש במסמך ולהגיע למילים הרצויות.

 

החשיבות שבביצוע תמלול הקלטות מדויק

כאשר מדובר בתמלול הקלטות לצורך מחקר הדיוק הוא קריטי, מכיוון שתמלול לא מדויק יכול להוביל לפרשנות שגויה של הנתונים ולהוביל לטעויות במסקנות ובתוצאות. כמו כן, תמלול מדויק מבטיח לשמר את אמינותו בקרב החוקרים והמוסדות המעורבים.

יתרה מזאת, תמלול מדויק מאפשר לשתף נתונים באופן ברור עם חוקרים אחרים, דבר שתורם לשקיפות והתפתחות המחקר. לבסוף, מחקרים מפורסמים בדרך כלל בכתבי עת מדעיים, ולכן חשוב שכל הפרטים כולל ציטוטים יהיו מדויקים ואמינים.

 

קצת עלינו – חבר תרגומים

חבר תרגומים היא חברת התרגום המובילה בישראל עם נסיון של מעל 65 שנים. החברה מעסיקה מעל 2,500 עובדים בעלי ידע מקיף בשפות שונות ותחומים שונים, והם מובילים פרויקטים של תרגום ותמלול ביסודיות וקפדנות, עד הפרט האחרון. במידה ואתם זקוקים לשרותי תרגום, תמלול או לוקליזציה פנו אלינו עוד היום.

עד כמה הפוסט הזה היה שימושי?

לחץ על כוכב כדי לדרג אותו!

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר הצבעות: 0

אין הצבעות עד כה! היה הראשון לדרג את הפוסט הזה.