תמלול לבית משפט – האם כדאי לעשות זאת לבד?

כשחושבים על זה, לשמוע הקלטה ולהקליד את הנאמר בה על גבי הדף נשמע כמו עבודה לא מסובכת בכלל. אך זוהי טעות נפוצה, שכן תמלול היא מלאכה מורכבת הדורשת מיומנות, דיוק מירבי, תשומת לב לפרטים וכישורים נוספים. אדרבא כאשר מדובר בתמלול לבית משפט, הטומן בחובו כללים מדויקים שחובה לעמוד בהם על מנת שהתמלול יחשב כראיה משפטית קבילה.

החשיבות המכרעת של תמלול לבית משפט

כידוע לכל, ראיות בבית משפט הן דבר שאין להקל בו ראש. לכן כשתמלול מהווה ראיה משפטית, ישנה חשיבות עליונה לקבילותו, מהימנותו ומכאן – לכל מילה, פסיק ונקודה המופיעות בו. יש להבין כי תמלול משפטי כפוף למערכת שלמה של כללים וחוקים שיש בידי המתמלל חובה להכיר. כאשר מבצעים תמלול לבית משפט חשוב לזכור כי לעתים, פסק הדין מושפע מכך – ויש לכך השפעה מאסיבית על חייהם של אנשים.

תמלול משפטי – האם לבצע זאת לבד?

אם קראתם את כל הנ״ל אתם כבר מבינים כי התשובה המתבקשת היא: בשום פנים ואופן לא. מעבר לעובדה כי הטעות הקטנה ביותר עלולה לפגום בקבילות הראיה ואף לבטלה, חשוב לציין כי בתי המשפט אינם מקבלים תמלולים עצמאיים, אלא רק כאלו אשר התבצעו על ידי חברת תמלול מוכרת כגון חברת חבר המספקת שירותי תמלול משפטי מקצועיים ומהימנים. עבודת תמלול לבית משפט מצריכה מקצועיות ודיוק יותר מכל עבודת תמלול אחרת, לכן מן ההכרח לפנות לחברת תמלול מקצועית ואמינה המתמחה בתחום, בקיאה בחוק, בעלת ניסיון מוכח והמלצות.

כיצד מתבצעת עבודת תמלול מקצועית?

עבודת תמלול לבית משפט מתבצעת בעזרת טכנולוגיה המאפשרת את שיפור איכות השמע, תוך האזנה יסודית להקלטות וכתיבת כל הנאמר באופן נאמן למקור המתעד נאמנה את הדוברים בהקלטה על פי כללי התמלול המשפטי. תמלול לבית משפט נחשב קביל כאשר הוא עומד במספר פרמטרים חשובים, כגון: הקלטה חוקית (האזנת סתר אסורה בחוק), תקינות מכשיר ההקלטה, תאימות מלאה בין הקלט לפלט, מהימנות ההקלטה (יש לוודא כי לא בוצעה כל עריכה), זיהוי מדויק של הדוברים בהקלטה ועוד. לאחר מכן, התמלול עובר לחוות דעת מומחה המעידה על האותנטיות של מקור ההקלטה ומהווה הסכמה מוסדית סופית ומכרעת עבור עבודת התמלול המשפטי.